Kategorie: Napsali jinde

Král je mrtev, ať žije král

Nikon D4 je nová zrcadlovka pro nejnáročnější fotografy - iDnes.cz


Nikon představil výborně vybavenou digitální zrcadlovku řady D, která je určena profesionálům a nejnáročnějším fotoamatérům. Model Nikon D4 zaujme zejména vysokou citlivostí snímače, kvalitním sekvenčním režimem a možností natáčet video ve full HD kvalitě.

Nový Nikon D4 bude v prodeji až v březnu 2012, ale již nyní byla zveřejněna jeho specifikace. S modelem bude možné využít širokou řadu objektivů Nikkor typu G a D a řady dalších. Kvalitu optické části jistí ještě 51bodový autofocus.

Novinka je skutečně rychlá, což potvrzuje i sekvenční režim, kdy lze nasnímat sérii fotografií rychlostí 11 snímků za sekundu. Kromě výkonu obrazového procesoru se budete moci spolehnout i na šestnáctimegapixelový CMOS snímač o velikosti kinofilmového políčka. Čip má rozsah citlivosti od hodnoty ISO 100 až do ISO 12 800. Ve speciálním režimu budou ovšem dostupné i hodnoty ISO 50 a neuvěřitelných ISO 204 800.

Oproti svým předchůdkyním umožňuje nová D4 i natáčení videa ve full HD kvalitě, tedy v rozlišení 1920 × 1080 bodů. K dispozici bude i nekomprimovaný výstup HDMI v maximálním rozlišení na externí zařízení.

Fajnšmekři ocení i vstup pro stereofonní mikrofon a výstup pro sluchátka s možností nastavení zvuku před zahájením i během záznamu. Slíbena je i podpora bezdrátových sítí LAN a sítí Ethernet.

Za pozornost stojí ještě odolnost modelu proti vlhku a utěsnění proti prachu a možnost ukládat snímky a videa rovnou na dvě paměťové karty současně. Umožní to duální slot. Případní zájemci si budou ovšem muset připravit cca 135 000 Kč (za tělo fotopřístroje).

Specifikace Nikon D4
Snímač: CMOS senzor, 16,6 miliónů pixelů, ISO 50 - 204 800
Úprava expozice: A, M, S, P, korekce ± 5,0 EV po 0,3 EV, 0,5 a 1 EV
LCD panel: úhlopříčka 3,2 palce, 921 000 pixelů
Paměť: podpora XQD, CompactFlash Type I
Napájení: li-ion baterie
Rozměry: 16 × 15,6 × 9 cm
Hmotnost: 1 341 gramů
Dostupnost: březen 2012

Zdroj článku: iDnes.cz
Zdroj obrázků: Technet.cz

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.